top of page
iStock-1454139245.jpg

Online Terapi Nedir?

Online terapi, günümüzde internet kullanımının yaygınlaşmasıyla bireylerin gündelik yaşamlarından, iş koşuşturmalarından veya özel hayatlarındaki uygun süreyi kendilerine ayıramamalarına bir çözüm yoludur. Online terapinin en önemli özelliği kişinin kendine zaman ayırmasını, psikoterapiye bulunduğu uygun ortamdan kolaylıkla ulaşmasına sağlar.

Psikologlar seans süresini gerçekleştirdiği odalarından online terapiye dahil olurken, danışanlar kendi bulundukları evlerinden, iş odalarından veya kendilerini rahat hissedebilecekleri herhangi bir alandan online terapi hizmeti alabilirler. Online terapi sürecinin bir diğer avantajı işe bireyin kendini rahat hissettiği konuşma ortamında psikolog ile görüşme gerçekleştirmesidir bazen uygun zaman bulunsa bile kişi kendini en rahat hissettiği alanda psikoterapi sürecini gerçekleştirmek isteyebiliyor bu durumlarda en uygun yol online terapi sürecine başlamak oluyor.

Online terapinin işleyişinin yüzyüze seanslardan içerik olarak hiçbir farkı bulunmamaktadır, terapi yöntemi aynı olup tek fark seansın online yürütülmesidir.

WhatsApp-Image-2022-04-05-at-19.07.59-770x430.jpeg
iStock-1297622894.jpg

ONLİNE TERAPİ İLETİŞİM KURMANIN FARKLI YOLLARINI SUNAR

Online terapi, bireyin kendini güvende ve rahat hissedebileceği bir ortamda gerçekleştirilmelidir, konuşurken kimsenin duyacağından rahatsız olmadığı açıkca seanson gerçekleştirilebileceği bir alan sağlanmalıdır.

Online terapide iletişim kurmak kendini açmak birçok danışan için daha tercih edilen bir durum olmuştur, bunun nedeni ise istediği zaman ve mekanda terapistine ulaşılabilirliğidir. Bunun en büyük avantajı seansa girecek olan bireyin kendini en iyi hissettiği alanda psikoloğuyla görüşmesi ve iletişimini net ve sağlam kurmasıdır, psikoterapinin en önemli kuralı güçlü ve net bir iletişimdir bu yüzden bireyin iletişimini en kuvvetli kullandığı alanda seansı yapmak da önemlidir.

ONLİNE TERAPİYE NEDEN BAŞLAMALISINIZ?

Online terapi birçok kişi için avantajlı bir yoldur. Şehir dışında, yurt dışında yaşayıp kliniğimize gelemeyecek mesafedeki kişiler için çok tercih edilen bir yöntemdir aynı zamanda iş çıkış saati geç olan kişiler ve trafik mağduriyeti yaşayan kişiler için de ulaşılması çok daha kolay bir yöntemdir.

Bunun yanı sıra evinde veya kendini daha rahat hissedebileceği uygun bir ortamda görüşme gerçekleştirmek isteyen kişiler için de çok büyük bir kolaylıktır. Psikologla olan görüşmelerde kişinin rahat ve net olması için online terapideki tek beklenti seansa katılacak olan kişinin uygun ve kendini rahat ifade edebileceği bir ortamda bulunmasıdır.

bottom of page