top of page
iStock-1199401630.jpg

YETİŞKİN TERAPİSTİ

Yetişkinlerde Terapi Nedir ?

Bireysel psikoterapi, danışanın kendiyle ilgili düşünmeye başlayarak içsel süreçlerini fark etmesi, kendini anlamlandırması ve dinlemesi, çevresine yönelik farkındalığının artması, duygu, düşünce ve davranışlarını anlamlandırabilmesine katkı sağlar. Alanında uzman kişiler bu kendini keşfetme yolculuğunda, danışanlara eşlik ederek hayatın bizlere getirdikleriyle birlikte daha derinlerde kalmış içlerindeki gerçek kendiliklerini bulmalarına destek olur.

Yetişkinlerde psikolojik desteğin önemi

Bireysel psikoterapi, temelde güven ve ona dayalı bir ilişki üzerinden sağlıklı bir iletişimi sağlamaya yönelik kurulmuştur. Kurulan ilişki her ne kadar destek alan ve destek veren ilişkisi olsa da iki tarafında insan olarak eşit olduğu nötr bir ortamda deneyimlenir. Psikolojik destek almak isteyen yetişkinler hayatın akışı içinde fark edilemeyen, yüzleşmekten geri durup arka planlara atılmış, belli döngülerin içerisinde kalmış taraflarını fark ederler. Psikolojik yardım almak bu noktada kişilerin yaşamlarında kendilerini keşfetme ve içsel yolculuklarına çok yönlü destek olmaktadır.

Yetişkin psikoloğu terapi yöntem ve süreci nasıldır?

Süreç uzman psikologlar eşliğinde psikodinamik bir çerçeve ve yöntem ile önce insanı anlama, danışanla empati kurma üzerine ilerlemektedir. Bu süreçte çoğu zaman Masterson’un kişilik yapılarından faydalanılarak danışanlar daha çok kişilik yapısı ve karakterleri üzerinden değerlendirilir. Danışan gizliliği, dinleme, koşulsuz bir kabul, alan verme ve alan açma ilkelerini temel alan psikoterapi sürecinde danışanların süreç boyunca seanslarına devamlılığı önemlidir. Bireyin isteği ve ihtiyacına göre terapi süreci değişim göstermektedir. Psikoterapistlerimiz bu doğrultuda süreci devam ettirerek danışanın kendini anlaması ve fark etmesi adına seansları sürdürmektedir.

Yetişkin psikolog seçiminde neden Lenus Psikoloji?

Yazıda bahsedilen bilgiler ışığında Lenus Psikoloji’de, her bir birey kendi sürecinde özel olarak ele alınmaktadır. Danışanlara kendilerini tanımalarıyla birlikte, kişiliklerinin getirdiği farklı yönleri gösterilerek, kendi içsel dönüşümlerini gerçekleştirmeleri hedeflenmektedir.  Siz de kendinizle olan yolculuğunuzda size eşlik edecek bir uzman arıyorsanız, Lenus Psikoloji’ye başvurabilirsiniz

bottom of page